PLP: Dolnośląskie na drugim miejscu

Drużyna z województwa dolnośląskiego zajęła drugie miejsce w pierwszych w historii zawodach z cyklu Polskiej Ligi Pływackiej! Dolnośląskie na pływalni krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego stracili do zwycięskiego województwa Małopolskiego  zaledwie dziesięć punktów.

W żeńskich konkurencjach wygrywały tylko trzy zawodniczki, wszystkie pływające na co dzień w barwach Juvenii Wrocław. Po dwa triumfy odniosły Klaudia Naziębło i Alicja Tchórz, która ostatecznie zwyciężyła również w klasyfikacji indywidualnej, zostając najlepszą zawodniczką zawodów. Naziębło triumfowała w wyścigach na 100 m stylem grzbietowym (59.64 s) i 200 m stylem motylkowym (2:11.69). Z kolei Tchórz okazała się najlepsza na 200 m stylem dowolnym (2:00.54) i 400 m stylem zmiennym (4:45.44).

Osobny akapit warto poświęcić Dominice Sztanderze, która dziś popisała się świetnym występem na dystansie 100 m stylem klasycznym. Zawodniczka Juvenii Wrocław zwyciężyła w tej konkurencji z czasem 1:07.39. Tak szybko w naszym kraju na krótkim basenie nie pływała żadna kobieta od ponad czterech lat! Gdyby jednak odrzucić wyniki uzyskiwane w strojach poliuretanowych, okazuje się, że lepsze rezultaty osiągały jedynie… Beata Kamińska i Alicja Pęczak. Brnąc dalej w statystyki, można stwierdzić, że Dominika została dziś najszybciej pływającą w stroju tekstylnym polską nastolatką w historii tej konkurencji.

Dominacja pań z Dolnego Śląska była widoczna w klasyfikacji punktowej pań. W pierwszych w historii zawodach Polskiej Ligi Pływackiej zwycięstwo przyszło im z dużą łatwością. Zgromadziły łącznie 11:63 punkty i po ostatniej konkurencji okazało się, że ekipę Małopolski wyprzedziły o aż dziewięćdziesiąt cztery punkty. Trzecie miejsce zajęły zawodniczki z województwa łódzkiego, które uzbierały 1021 pkt.

Rozpędzonych w sesji porannej zawodników z województwa dolnośląskiego szybko powstrzymali dziś Dawid Murzyn i Maciej Falaciński, którzy w rywalizacji mężczyzn zajęli dwa pierwsze miejsca na 100 m stylem grzbietowym. Na 200 m stylem dowolnym zwyciężył Dawid Zieliński (zachodniopomorskie), ale już w kolejnej konkurencji znów triumfował reprezentant gospodarzy, Dominik Ciężkowski. Na dystansie 200 m stylem motylkowym wyprzedził najlepszego indywidualnie pływaka krakowskich zawodów, Oskara Krupeckiego.

Trzydzieści cztery punkty za pierwsze miejsce dla drużyny z Małopolski dołożył popołudniu również Marcin Suzin na 100 m stylem klasycznym, który rezultatem 1:02.69 poprawił swój rekord życiowy w tej konkurencji o ponad sekundę i dosłownie kilkanaście minut później zajął drugie miejsce na dystansie 400 m stylem zmiennym. Przegrał jedynie z Dawidem Szwedzkim, który tym samym został jedynym zawodnikiem z województwa łódzkiego, który wygrał w Krakowie w rywalizacji mężczyzn.

Po tej konkurencji Małopolska mogła już jednak świętować. Przewaga nad pozostałymi drużynami była tak duża, że nawet najczarniejszy scenariusz nie mógł pozbawić gospodarzy pierwszego miejsca. Co ciekawe, najgorszy możliwy obrót spraw rzeczywiście miał miejsce w wyścigu sztafet mieszanych 4×50 m stylem zmiennym, w którym ekipa Małopolski została zdyskwalifikowana. Kolejne zwycięstwo Dolnego Śląska (wcześniej wygrali również zmagania sztafet mieszanych 4×50 m stylem dowolnym) pozwoliło im jednak jedynie zbliżyć się na dziesięć punktów do liderów. Tak poznaliśmy pierwszych w historii zwycięzców Polskiej Ligi Pływackiej.