Zawody w St Dizier, Francja 21-22.11.2017

W miniony weekend 21-22.10.2017 skromna, lecz bardzo silna reprezentacja Dolnego Śląska wzięła udział w międzynarodowym meetingu w Saint Dizier. 6 naszych podopiecznych walczyło na równi z medalistami największych pływackich imprez – Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata czy Mistrzostw Europy. Wśród sław na listach startowych znalazły się takie osoby jak: Mirela Belmonte, Sharon Van Rouwendal, Arkady Vyatchanin czy Peter Bernek. Wśród tak znakomitych osób ekipa z Dolnego Śląska poradziła sobie wspaniale.

Najjaśniejszą postacią polskiej ekipy była Alicja Tchórz. Kaliszanka startowała w 6 konkurencjach i w każdej z nich meldowała się na podium, z czego w 5 nich na najwyższym stopniu. Ala nie miała sobie równych na 50, 100 i 200 grzbietem gdzie pewnie dopłynęła do mety z dużą przewagą nad pozostałymi rywalkami. W dwóch z trzech wyżej wymienionych konkurencji poprawiała rekordy meetingu (na 50 – 27,07 i na 100 – 59,31). Na 200 brakło jej niewiele, ale czas jaki uzyskała (2:06,92) jest jej piątym wynikiem w karierze. Oprócz tego zwyciężała także na 100 zmiennym z czasem 1:00,60 oraz na 200 zmiennym (2:10,97) gdzie po zażartym boju na ostatnich metrach odparła ataki samej Mireli Belmonte. Ala wystartowała jeszcze na 100 motylkowym, gdzie do ostatnich metrów liczyła się w walce o zwycięstwo jednak ostatecznie zajęła trzecie miejsce z czasem 59,12, przegrywając jedynie z Kimberly Buys i Lilianą Szilagyi. W klasyfikacji końcowej zajęła ex aequo pierwsze miejsce z Jessicą Vall z Hiszpanii. Trzecia była Mirela Belmonte.

Wśród najlepszych zawodniczek całych zawodów na 6 miejscu uplasowała się Dominika Sztandera. Pochodząca z Dzierżoniowa zawodniczka startowała w 5 konkurencjach. W dwóch z nich stawała na najwyższym stopniu podium uzyskując bardzo wartościowe rezultaty – 50 klasycznym (30,62 – rekord meetingu) oraz 100 klasycznym (1:06,87). Dominika próbowała swoich sił również na 50 delfinem gdzie ostatecznie była 9 (28,33) 100 zmiennym – 5 miejsce (1:02,94) i 50 dowolnym (25,61), gdzie zajęła 4 miejsce do końca walcząc o miejsce na podium.

Miejsce za Dominiką, na 5 miejscu na 50 dowolnym zmagania ukończyła Kornelia Fiedkiewicz. Wynik jaki uzyskała (25,67) był tylko o 3 setne gorszy od rekordu meetingu 16, 17 i 18 – latków należący do utytułowanej Aleksandr Herasimeni (z 2001 roku). Na dwukrotnie dłuższym dystansie znalazła się na 5 miejscu uzyskując czas 55,86. 6 i 7 miejsca Kornelia uzyskała odpowiednio na: 50 motylkowym (27,24), 100 motylkowym (1:02,05) gdzie poprawiała znacznie swoje rekordy życiowe a na 100 zmiennym uplasowała się na 13 miejscu z czasem 1:05,79. Warto dodać, że Fiedkiewicz zajmowała miejsca rywalizując z zawodniczkami zdecydowanie starszymi i bardziej doświadczonymi – w swoim roczniku w każdej konkurencji była zdecydowanie najlepsza.

Na 50 klasycznym nowy rekord życiowy zanotowała Patrycja Rzońca (34,49 – 25 miejsce), jednak najwyższe lokaty zajmowała 50 i 200 dowolnym. Czasy na poziomie: 26,83 i 2:08,59 pozwoliły uplasować ją na 12 i 13 pozycji. Na 100 dowolnym wynik 59,43 pozwolił jej zająć 26 miejsce.

Męską reprezentację DOZP stanowili Janek Hołub oraz Dawid Szwedzki. Pierwszy z nich najlepiej poradził sobie na 100 dowolnym, gdzie zajął trzecie miejsce z czasem 49,14 ex aequo z Hiszpanem Juanem Segurą. Janek zajął również 4 miejsce na 50 dowolnym (22,28), tracąc do trzeciego miejsca jedynie 3 setne sekundy, 8 miejsce na 200 (w bardzo mocno obsadzonym wyścigu) (1:48,73) oraz 17 na 50 motylkowym (25,26)

Drugi z nich startował startował w 6 konkurencjach: 100, 200, 400 zmiennym, 200 grzbietem, 200 klasycznym, 1500 dowolnym. Najwyżej został uplasowany na 200 zmiennym (2:01,76) i 200 klasycznym (2:16,14) (4 miejsca), 400 zmiennym (5 miejsce – 4:20,32), 200 grzbietowym (2:00,73 – nowy rekord życiowy – 8 miejsce). Na 1500 i 100 zmiennym dopłynął na 15 pozycji uzyskując odpowiednio czasy: 15:52,74 i 57,25
Organizatorzy za zwycięstwa indywidualne honorowali 3 pierwszych zawodników nagrodami finansowymi w wysokości odpowiednio 125-75-50 euro.