GMPSiM Lublin 28.04-2.05

W dniach 28.04.-2.05.2021 odbyły się na pływalni 50 w Lublinie Główne Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców m. Do zawodów zgłosiło się 597 zawodników z 111 polskich klubów. Dolny Śląsk reprezentowało 38 zawodników z 9 klubów: KS AZS AWF (4) KS Neptun (2), MKS 9-ka Dzierżoniów (1), MKS Juvenia (10), UKP Torpeda (1), UKS Orka (2), UKS Shark (4), WKS Śląsk (13) oraz WZSN Start (1). Jak na niewielki % udział w ilości zgłoszonych klubów (8%) i zawodników (6%) na 42 rozegrane konkurencje zdobyli aż 9 ( 21%) tytułów mistrzowskich ( 7 indywidualnych i 2 sztafetowe).

  • W klasyfikacji medalowej DOZP jako całość zdobył 22 medale (9-8-5) a na 1m znalazła się Juvenia (7-5-1), na 13 m WKS (1-2-2), na 18 m 9-ka (1-0-0), na 21-23 m Orka (0-1-1) oraz na m. 26-30 Shark (0-0-1).
  • W punktacji drużynowej PZP punkty zdobywały 83 kluby. Kluby dolnośląskie zajęły: 4m-Juvenia, 8m-WKS, 28m-Shark, 31m-Orka, 41m-9ka, 61-65m Torpeda i WZSN Start, 66m- KSAZS AWF, 81-83 Neptun.
  • W punktacji FINA za jeden start Alicja Tchórz była pierwsza, Klaudia Naziębło trzecia a Paweł Juraszek ex-equo na 1-3 m z Karolem Ostrowskim (MKP Szczecin) i Jakubem Kraską (AZS Łódź).
  • Warte odnotowania jest pierwszy seniorski medal juniorki Adeli Piskorskiej z Rudnej oraz srebrne medale w sztafety WKS-u 4×200 dow jaki zdobyli Wojtek Dutkowiak, Kuba Kiszczak, Daniel Chrzanowski i Kacper Dereń (w tym jego srebrny medal ind na 800 dow ).
  • Z uwagą śledziliśmy starty Pawła Wernera z Juvenii, zasłużonego zawodnika Juvenii, olimpijczyka z Rio, który nie trafił z formą. Mamy nadzieję, że jeszcze wykorzysta kolejne zawody na poprawienie swoich wyników.
  • Wielką nieobecną w rywalizacji była Aleksandra Węgrzynowska z WKS, którą z udziału wyeliminowało pechowe złamanie łokcia tuż przed najważniejszym tegorocznym startem
  • z dolnośląskich juniorów Nazar Żurawel został powołany na MŚ Juniorów w Kazaniu i ME Juniorów w Rzymie

Udane występy w postaci wartościowych rekordów życiowych, odnotowali juniorzy: Kinga Kamieniarz (Neptun), Ada Szwabińska (Torpeda), Nazar Żurawel, Wiktoria Maciuszek (Juvenia), Maciej Kozik(Orka), Szymon Misiak(Shark), Emilia Hellak, Magda Lechowska, Natalia Janiszewska i Wiktor Pityński z WKS oraz młodzieżowcy: Dominika Sasin, Wiktor Kopacki, Robert Szczutkowski (AZS AWF), Alexandra Iwanowska, Karolina Jurczyk, Oliwia Kaniak, (Juvenia), Ola Kościelniak (Shark) oraz Daniel Chrzanowski, Kacper Dereń, Wojtek Dutkowiak, Kuba Kiszczak, Marysia Kłusek, Konrad Powroźnik i Zuzia Sobiak z WKS-u oraz Tomasz Jackowski z KS Neptun.

Szczegóły dot. występu seniorów i młodzieżowców znajdują się w tabelach poniżej. Główną stawką zawodów było uzyskanie minimów uprawniających do udziału w IO w Tokio. Tu minimum indywidualne uzyskałał Paweł Juraszek a minima sztafetowe (4×100 dow i 4×100 zm z RPS) uzyskały cztery zawodniczki trenera Grzegorza Widanki (widoczne na zdjęciu patrząc od lewej strony) Dominika Sztandera, Alicja Tchórz(rż 100 dow) Klaudia Naziębło(rż 100 grzb), Kornelia Fiedkiewicz (rż 100 dow). Ci sami zawodnicy wraz z Damianem Chrzanowskim (kwalifikacja uzyskana w grudniu 2020) i Dawidem Szwedzkim z WKS automatycznie znaleźli się w reprezentacji Polski na ME w Budapeszcie. Dawidowi niewiele zabrakło do indywidualnej kwalifikacji olimpijskiej. Jego kolejną szansą zdobycia minimum na IO będą ME. W optymistycznym scenariuszu w reprezentacji na IO może się znaleźć aż siedmiu reprezentantów z DOZP, wliczając w to paraolimpijkę Oliwię Jabłońską. Byłoby to dla DOZP historyczne wydarzenie .

 

 

0 komentarzy

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz