Wspomnienie o Januszu Wojtalu (1942-2022)

Profesora Wojtala poznałem w 1965 roku jako uczeń I klasy Technikum Radiotechnicznego. Wyglądał tak, jak na załączonym legitymacyjnym zdjęciu, które odnalazłem w archiwum Dolnośląskiego Okręgowego Związku Pływackiego. Legitymacja, może to brzmi dziś zabawnie, dawała prawo tylko czy aż, „do bezpłatnego wstępu na wszelkie zawody pływackie”

Spotykaliśmy się nie tylko na zajęciach WF w szkole, ale przede wszystkim na zajęciach klubu pływackiego MZKS Lechia.
Zaraz po studiach dołączył on do zespołu trenerskiego gdzie szefem był „Guma” śp. Wojciech Jaruzelski (bratanek Zb.Cybulskiego) i śp. Janina Paluszek (z d.Plewka), nb babcia żabkarki Weroniki Paluszek z WKS Śląsk i AZS AWF Warszawa.

Z tych czasów pamiętam p.Krasówkę, który z ramienia Lechii opiekował się naszą sekcją. Łącznikiem między młodymi sportowcami a trenerami, władzami klubu i miasta był nieoceniony społecznik Wojciech Cajbel.

Nasi zawodnicy z powodzeniem rywalizowali na pływalni przy ul.Łowieckiej z klubami wrocławskimi: Ślęzą, Pafawagiem czy Czarnymi. Na zawody we Wrocławiu dojeżdżaliśmy na pace Żuka, siedząc na drewnianych ławkach.

Wspomniany zespół trenerski szkolił grupę zawodników :
grzbieciści: Dorota Czernuszenko, Barbara Szermer (córka zasłużonego trenera lekkoatletyki z Bielawy), Jacek Ziółkowski, Kazimierz i Stanisław Nowopolscy, Zdzisław Wolski, Jan Wdowiak.
krauliści: Anna Nowopolska, Józef Kacer, Eugeniusz Kowalik, Janusz Pawul (obecnie mieszka w USA, pionier dyskotekowych DJ-ów w Polsce), śp. Zdzisław Pieniążek, Stanisław Stoma, Zdzisław Kasprzyk
delfiniści: Grażyna Czarny, Andrzej Iwaszkiewicz (obecnie adwokat) i Leszek Kozłowski (obecnie mieszka w Niemczech)
żabkarze: „Kićka” Krystyna Zatoń (z d.Migatulska, później kierownik katedry pływania, obecnie emerytowana profesor AWF Wrocław), Elżbieta Żurawska (obecnie mieszka w Australii), Paweł Kamiński, Andrzej Kowal, Zdzisław Wroński, Zbyszek Czarny, Zdzisław Woszczyk oraz ja.

Trener Janusz był bardzo lubiany w naszym środowisku. Umiał motywować nas do ciężkiej pracy. Szczególnie zwracał uwagę na ćwiczenia ogólnorozwojowe na lądzie.

Po przerwie spowodowanej wieloletnim remontem dzierżoniowskiej pływalni pod koniec lat osiemdziesiątych wraz z bratem Andrzejem, odtworzył dzierżoniowskie pływanie, pracując jako trener w klubach Bielbaw, potem Żagiew , które w końcu przekształciły się MKS 9-ka Dzierżoniów.
Na początku lat dziewięćdziesiątych wspólna praca braci przyniosła pierwsze sukcesy ich wychowanków na arenie krajowej i międzynarodowej. Ich autorami byli m.in.:

  • Zuzanna Pisarska z d. Oliwa (uczestniczka MEJ w Glasgow w 1999 roku, wielokrotna medalistka MP Seniorów i Juniorów) oraz jej koleżanki ze złotego rocznika 1981, z klasy pływackiej SP 9 w Dzierżoniowie: medalistki MPJ 1995 w sztafecie 4×100 dow (Zuzanna Pisarska ,Kamila Brzezowska, Dorota Jelonek, Kamila Giżewska), Martyna Bugała, Magda Czerwińska oraz Tomek Olejarz.
  • Joanna Gołębiowska (wielokrotna medalistaka MP Seniorów i Juniorów)
  • Beata Kwinta z d. Bukis (złota medalistka MP Juniorów1993) Ewelina Gutkowska z d. Gawor (wielokrotna finalistka MPJ)
  • Kacper Wojtal (syn trenera Andrzeja, wielokrotny medalista MPJ, obecnie mieszka w Szwajcarii ),
  • Paweł Stasiak (wielokrotny medalista MPJ)
  • Bartosz Wojtal (syn trenera Janusza)
  • Krzysztof Najdzik
  • Hubert Skarbek

W 2000 r Janusz Wojtal, zrezygnował z funkcji trenera a jego pracę do dziś, z wielkim powodzeniem, kontynuuje trener Andrzej Wojtal.

Janusz Wojtal spoczął na cmentarzu komunalnym w Dzierżoniowie w dniu 26 lipca 2022 r.

Cześć Jego Pamięci !

Zbigniew Dubiel – obecny prezes Dolnośląskiego OZP

0 komentarzy

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz