śp. Ryszard Połomski

Ze smutkiem zawiadamiamy o śmierci kolegiRyszarda. Odszedł kolejny sportowiec z pokolenia Marka Petrusewicza.

Był on wieloletnim członkiem  Kadry Narodowej( 1951-1956) w pływaniu oraz członkiem Kadry Olimpijskiej B przed Igrzyskami Olimpijskimi w Helsinkach. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w pływaniu w stylu klasycznym i motylkowym ( trzynaście razy wywalczony tytuł wice mistrza Polski), rekordzistą Polski w sztafetach 4×100 klas. i 4×100 zm., członek drużyny waterpolowej Pafawag Wrocław i reprezentant Wrocławia w piłce wodnej.

Był absolwentem Wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego, trenerem i nauczycielem pływania oraz sędzią związkowym I klasy

Wieloletni zastępca kierownika Studium Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz trener sekcji pływackiej AZS Uniwersytetu Wrocławskiego. Pod jego kierownictwem pływacy Uniwersytetu wielokrotnie zdobywali medale Akademickich Mistrzostw Polski.

W 1974 roku Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Marian Orzechowski powołał go w skład Rady Szkoły ds Młodzieży. Wielokrotnie z okazji Dnia Edukacji Narodowej władze uczelni honorowały go Dyplomami Uznania i Podziękowania

Za swoją pracę i działalność społeczną w sporcie i kulturze, wielokrotnie honorowany medalami państwowymi i odznaczeniami resortowymi m.in.:

  • Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.
  • Złotym Krzyżem Zasługi 
  • Medalem 300-lecia Uniwersytetu Wrocławskiego
  • Złotą Odznaką Polskiego Związku Pływackiego
  • Zasłużony dla Dolnośląskiego Pływania i  WOPR
  • Wielokrotnie był Gościem Honorowym Memoriału Marka Petrusewicza, którego był Przyjacielem
  • W 2021 roku, z okazji obchodów 75-lecia Wrocławia otrzymał od Jacka Sutryka, prezydenta Wrocławia, medal „Zasłużony dla Wrocławia – Mertito di Wratislavia”

We Wrocławiu od 1958 r. znany jako założyciel i lider zespołu muzycznego „Ryszard Połomski & Consortes” regularnie występującego na wieczorkach dla środowisk twórczych w Klubie Dziennikarza we Wrocławiu aż do roku 1982. Solistką w jego zespole była Teresa Tutinas. Akompaniował takim sławom sceny Polskiej jak Adolf Dymsza, Hanna Skarżanka, Zbigniew Kurtycz, Jadwiga Andrzejewska, Irena Kwiatkowska, H.Janusz, Violetta Willas i Danuta Rinn. Wraz ze swoim zespołem nagrywał muzykę do filmów Sylwestra Chęcińskiego : „Katastrofa” i „Tylko umarły odpowie” oraz filmu Andrzeja Konica „ Motodrama”

Odszedł jeden z ostatnich nestorów dolnośląskiego pływania będący również współtwórcą jego potęgi w pionierskich latach 40-tych i 50-tych. Łączymy się w smutku z najbliższą Rodziną i żoną Teresą która dzielnie towarzyszyła mu wspierając go w walce z chorobą do ostatnich chwil.

Cześć jego pamięci !

Pogrzeb śp. Ryszarda Połomskiego odbędzie się w czwartek 22 czerwca o g.12 na Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu.

0 komentarzy

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz