Elżbieta Gembicka 1956 -2015
ELŻBIETA JADWIGA GEMBICKA
1956 -2015
Kilka dni temu dotarła do nas nagła i bolesna wiadomość o śmierci naszej koleżanki, członka Zarządu DOZP, osoby wiele zasłużonej dla polskiego oraz dolnośląskiego pływania. Wyrazy serdecznego współczucia dla córki i syna oraz najbliższej rodzinie składa w imieniu całego środowiska Dolnośląski Okręgowy Związek Pływacki. Cześć jej pamięci !
Nota biograficzna
Zmarła urodziła się w Trzebnicy. Całe jej życie zawodowe związane było z pracą w oświacie. Na początku pracowała na stanowisku nauczyciela przedmiotów zawodowych a jej talent organizacyjny przełożył się w późniejszych latach na pełnienie funkcji kierowniczych m.in.
- Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 76 we Wrocławiu od 1.09.1999 do 31.08.2006. Wystąpiła i uzyskała zgodę organu prowadzącego, od 1.09.2000 na utworzenie klas sportowych – pływackich.
- Dyrektora Zespołu Szkół nr 4 z klasami sportowymi pływackimi w gimnazjum i liceum od 1.09.2006 do 30.09.2013 oraz Dyrektora utworzonego 1 września 2009 roku Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego nr I w Zespole Szkół nr 4 we Wrocławiu. W tym okresie wystąpiła z inicjatywą i doprowadziła do utworzenia w roku 2009 Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego nr I we Wrocławiu. Wymagało to opracowania koncepcji, uzyskania pozytywnej opinii władz miasta, Polskiego Związku Pływackiego, Dolnośląskiego Okręgowego Związku Pływackiego, klubów WKS Śląsk i MKS Juvenia.
- Od 2012 roku była członkiem Zarządu Dolnośląskiego OZP
- Od 2014 roku wicedyrektora w Centrum Kształcenia Ustawicznego we Wrocławiu
Za swoją działalność otrzymała wyróżnienia takie jak:
- Nagroda Kuratora Oświaty, 2005
- Medal PRO MEMORIA – Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Warszawa 2005
- Odznaka Za Zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Warszawa 2004
- Nagroda Prezydenta Miasta Wrocławia, 2003
- Nagroda Zarządu Miasta Wrocławia, 2001
- Nagroda Urzędu Miejskiego Wrocławia 1999
- Odznaka „Przyjaciel Dziecka” przyznana przez Zarząd Wojewódzki Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Zarząd Wojewódzki, Wrocław 1998
- Nagroda Specjalna Kuratora Oświaty, 1993
ŚP. Elżbieta Gembicka była kreatywnym menedżerem oświaty kierującym się misją połączenia wysokiego poziomu nauczania z uprawianiem sportu wyczynowego. Była autorką inicjatyw takich jak:
- W czerwcu 2010 była organizatorem II edycji Ligi Szkół Mistrzostwa Sportowego w Pływaniu z udziałem 140 zawodników, trenerów, komisji sędziowskiej. Dwudniowe zawody zorganizowane zostały przy współpracy z Dolnośląskim Okręgowym Związkiem Pływackim i Polskim Związkiem Pływackim. Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego nr I we Wrocławiu zajęło III miejsce.
- W czerwcu 2010 współorganizowała konferencję dla dyrektorów Szkół Mistrzostwa Sportowego w Pływaniu z udziałem władz Polskiego Związku Pływackiego, Dolnośląskiego Okręgowego Związku Pływackiego, dyrektorów szkół sportowych z Wrocławia, przedstawicieli klubów Dolnego Śląska. Współorganizowała seminarium Polskiego Związku Pływackiego z władzami samorządowymi Wrocławia, z udziałem zarządu Dolnośląskiego Okręgowego Związku Pływackiego, dyrektorów Klubów Śląsk Wrocław, JUVENIA Wrocław. Spotkanie prowadził przewodniczący Komisji Edukacji RM Wrocławia i prezes Polskiego Związku Pływackiego.
Zespół Szkół nr 4 pod jej kierunkiem znalazł się w ścisłym gronie szkół osiągających najlepsze wyniki sportowe we Wrocławiu, na Dolnym Śląsku i w Polsce, zdobywając m.in.
- Mistrzostwo Polski w Pływaniu Szkół Gimnazjalnych w roku 2009 i 2010. Stworzyła warunki nauki i rozwoju dla uczniów-sportowców, umożliwiające im osiąganie bardzo dobrych wyników w nauce oraz tytułów mistrzowskich na zawodach międzynarodowych. Uczniowie byli stypendystami Prezesa Rady Ministrów, Ministra Edukacji Narodowej, Prezydenta Wrocławia, zDolnego Ślązaka.
- Od roku szkolnego 2009/2010 wprowadziła eksperyment pedagogiczny, opracowany w szkole pod patronatem Uniwersytetu Wrocławskiego, „Realizacja zajęć edukacyjnych z podstaw przedsiębiorczości, wiedzy o kulturze, religii, etyki i przysposobienia obronnego z wykorzystaniem platformy e-learningowej Moodle w Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego nr I i w klasach sportowych Liceum Ogólnokształcącego nr XXIV we Wrocławiu”. Eksperyment ten został zatwierdzony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w 2009 r. Dzięki jego wprowadzeniu uczniowie mogli racjonalnie i optymalnie gospodarować czasem przeznaczonym na naukę i realizację treningów.
- Popularyzowała osiągnięcia sportowe uczniów w szkole i środowisku lokalnym, m.in. poprzez organizację corocznie Plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca Zespołu Szkół nr 4. W uroczystości brali udział olimpijczycy, posłowie RP, przedstawiciele władz wojewódzkich, lokalnych, związków sportowych oraz wojska.
Odpowiedz
Chcesz wziąć udział w dyskusji?Śmiało, napisz coś!