Kwietniowy pływacki show na Wejherowskiej
Uczestnicy SwimManii pływali bardzo szybko
Ponownie dopisała frekwencja młodych pływaczek i pływaków udział na pływalni Marka Petrusewicza przy ul. Wejherowskiej we Wrocławiu w trzeciej edycji Swim Manii sezonu 2020-21 czyli Dolnośląskiej Ligi Pływackiej dla młodzieży urodzonej w latach 2006-11. Znów zawody rozegrane były bez udziału publiczności. Ze względu na zmieniony termin zawodów (środa 14.04.2021 r.) tylko nieliczni rodzice mieli czas i możliwość, aby kibicować swoim pociechom zza zamkniętych okien obiektu. Sporo jednak osób skorzystało z okazji, aby na zawody filmowane przez sędziego Bogusława Nadobnego popatrzeć na stronie HYPERLINK “http://www.livetiming.pl” www.livetiming.pl. Poranny 2,5-godzinny blok oglądany był 1528 razy, średnio co najmniej przez prawie 11 minut, a popołudniowy prawie 3-godzinny ponad 10 razy przez ponad 12 minut. Całkowity czas obserwowania tych popisów pływackich zajął ponad 480 godzin czyli więcej niż 20 dni i nocy!
Tym razem w zawodach nie mogła uczestniczyć ich pomysłodawczyni, dawna gwiazda Śląska Wrocław i dolnośląskiego pływania, obecna trenerka WKS-u Małgorzata Gembicka, ale dzielnie radził sobie w prowadzeniu Ligi jej wicenaczelnik, dawny mistrz grzbietu i szkoleniowiec Śląska Wojciech Ostrowski dzielnie wspierany przy mikrofonie przez swojego zawodnika Maksymiliana Adamczyka. Maks znalazł nawet czas, aby i podtrzymać sportową formę wygrywając w pozakonkursowym występie jedną ze sprinterskich serii.
O zgodny z przepisami i dobrym duchem sportu przebieg rywalizacji zadbali dolnośląscy sędziowie pod wodzą arbitra głównego Lidii Golachowskiej i startera Piotra Kuszki.
Pierwszą część zawodów otworzyła Małgorzata Bielawska pomysłodawczyni i realizatorka oryginalnych medali imprezy, a drugą trójka czołowych pływaczek SwimManii Patrycja Giewiada z UKS-u Krośnicka Przystań, Monika Michalczuk z GKS-u 7 Zdrój Trzebnica i Nicola Piebiak z UKP Manta Jelcz-Laskowice. Zrobiły to niezwykle sympatycznie, w kilku prostych, płynących z serca słowach, zachęcając koleżanki i kolegów do szybkiego i skutecznego pływania. Życzenia poskutkowały; rekordy życiowe biła większość pływających.
Rygory pandemii sprawiły, że i dekoracje musiały odbywać się w formie nieco sanitarnie uproszczonej. Każda z medalistek i każdy z medalistów sam odbierał i wieszał sobie na szyi medal w sympatycznej asyście swojego trenera, mamy Anny (tak było w przypadku Oliwii Grzesiak) czy Wojtka Ostrowskiego. Torty dla najlepszych pływackich sztafet wręczała jedna z pływających wolontariuszek Michalina Głowiak.
Dobiega koniec 2-go sezonu SM. Pomimo pandemii po 3 edycjach (12.12.20, 20.03. i 14.04.21) mamy sklasyfikowanych aż 689 zawodników, w tym 209 11-latków, 160 12-latków, 129 13-latków, 140 14-latków i 61 15-latków. Interesująco zapowiada się finał. Jak wiadomo o miejscu w klasyfikacji indywidualnej decyduje suma “najwyższych” punktów FINA za 6 startów z teoretycznie 8 startów. Spodziwamy się ataku zawodników , którzy punktowali do tej pory np. 4 razy i związanych z tym przetasowań w klasyfikacji końcowej. Dla 6 najlepszych dziewcząt i chłopców czekają cenne nagrody. Wykonanie końcowych klasyfikacji będzie wymagało min. 30 min stąd organizatorzy na czas oczekiwania przygotowali pokaz pływania synchronicznego oraz pokazowe zajęcia piłki wodnej z udziałem uczestników zawodów. Na koniec zawodów wręczone zostana puchary za klasyfikację drużynowa wg punktacji FINA i klubową liczona wg skali Rudolpha. Aktualne klasyfikacje opracowane przez p.Nadobnego, któremu przy okazji dziękujemy za ich przygotowanie, znajdziecie w poniższym linku: HYPERLINK “http://nadobny.net/sm20-21/indyw_po_3.pdf” http://nadobny.net/sm20-21/indyw_po_3.pdf
Swim Mania to nie tylko zawody, ale też wydarzenia towarzyszące w postaci warsztatów naukowych, medycznych a ostatnio cenione przez trenerów i rodziców zajęcia z psychologii sportu. To istotny wyróżnik na tle podobnych wydarzeń w kraju.
Dużym powodzeniem cieszył się wykład / webinar który miał miejsce 16.04.2021 . W roli prowadzącej wystąpiła Małgorzata Fijałek Psycholog Sportu Podstawy Treningu Mentalnego a tematem przewodnim był „Trenerze zadbaj o siebie- podstawy psychologii sportu dla trenera”. Udział wzięło około 60 szkoleniowców
Choć Małgosi Gembickiej na pływalni przy Wejherowskiej nie było to nie zapomniała o pływakach, ich rodzicach i trenerach. Poprzez internet zaprasza wszystkich do warszatatów na platformie zoom. Ich prowadzącą będzie Małgorzata Fijałek-Żuk, sportowa psycholożka. Termin zajęć 19 maja br. o godzinie 19:00. Tematem będzie przygotowanie mentalne do zawodów. Dostęp do zajęć na platformie zoom link na grupie Whats App. .Pani Małgorzata Fijałek – Żuk ukończyła studia podyplomowe na specjalności psychologia sportu na Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudzkiego w Warszawie, jest członkinią sekcji psychologii sportu Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Na co dzień współpracuje z zawodnikami kadry paraolimpijskiej i olimpijskiej oraz z zawodnikami różnych dyscyplin (m. in. pływania, zapasów, tenisa stołowego i ziemnego, pływania synchronicznego, piłki ręcznej i nożnej, jeździectwa czy triathlonu). Współpracuje ze Szkołami Mistrzostwa Sportowego. Prowadzi treningi mentalne z zawodowymi sportowcami jak i amatorami.
Pełne wyniki zawodów na livetiming.pl
Natomiast inne zdjęcia z pierwszej sesji zawodów autorstwa Piotra Bidowańca, któremu za udostępnienie serdecznie dziękuje DOZP, znajdziecie w tym linku.
PS – zainteresowanych archiwizacją informujemy, że zdjęcia będą dostępne w chmurze do 30 maja br
Maciej Głowacki – b.redaktor Słowa Sportowego
Odpowiedz
Chcesz wziąć udział w dyskusji?Śmiało, napisz coś!