Dolnoślązacy za Oceanem

To był kolejny świetny występ Weroniki Paluszek w Stanach Zjednoczonych. Polska pływaczka wzięła udział w mistrzostwach ACC (Atlantic Coast Conference) i wypełniła indywidualne minimum A na kończące sezon zmagania najlepszych zawodników ligi NCAA. Tym samym definitywnie zapewniła sobie start na zawodach, które odbędą się w Minneapolis od 20 do 22 marca.

Mistrzostwa w Greensboro były dla Paluszek wyjątkowo udane. W każdej konkurencji, w której wystartowała, poprawiała swój rekord życiowy. Wszystko rozpoczęło się od rywalizacji sztafet 4×50 jardów stylem zmiennym. Polka wystąpiła oczywiście na zmianie w stylu klasycznym i uzyskała jeden z lepszych czasów rywalizacji, 27.57 s, a jej zespół – Virginia Tech – został sklasyfikowany na siódmym miejscu. W pierwszej konkurencji indywidualnej życiówka została pobita już rano. Na dystansie 200 jardów stylem zmiennym Paluszek uzyskała czas 2:00.10 i z minimum B na Mistrzostwa NCAA weszła do finału B, w którym niestety została zdyskwalifikowana za ukończenie odcinka w stylu grzbietowym nie w położeniu na plecach.

Do tego należy doliczyć kolejny udany występ w sztafecie 4×100 jardów stylem zmiennym (59.83 s na drugiej zmianie i ostatecznie trzecia pozycja ekipy H2Okies). Znakomitą dyspozycję Polka potwierdziła również indywidualnie na dystansie 100 jardów stylem klasycznym. Już w kwalifikacjach była bliska złamania granicy jednej minuty (1:00.01), po raz pierwszy w życiu ta sztuka udała jej się jednak w finale A, w którym zajęła trzecią pozycję, z czasem 59.95 s i nowym rekordem uczelni. Paluszek wyprzedził jedynie Emma Reaney i Laura Simon.

Identyczną kolejnością na pierwszych trzech stopniach podium zakończyła się rywalizacja na dwukrotnie dłuższym dystansie. Nasza zawodniczka do samego finiszu walczyła z Simon o drugą pozycję, przegrywając ostatecznie o zaledwie trzynaście setnych sekundy. Uzyskała jednak rewelacyjny rezultat, 2:07.81, który oznaczał wypełnienie minimum A na Mistrzostwa NCAA. Gwiazdą wyścigu została jednak Reaney, która zanotowała czas 2:04.34, niespodziewanie poprawiając tym samym rekord Ameryki w tej konkurencji!

Z kolei rekordem swojej uczelni na dystansie 200 jardów stylem klasycznym popisała się ostatnio Paulina Szydło, zwiększając tym samym swoje nadzieje na start w Mistrzostwach II Dywizji NCAA, które odbędą się w Genevie, w stanie Ohio. Zawodniczka z Wrocławia, która teraz studiuje na University of West Florida, podczas zawodów kwalifikacyjnych ostatniej szansy uzyskała w tej konkurencji czas  2:18.19. W poprzednich dniach wystartowała w mistrzostwach NSISC, w których również najlepiej spisała się na 200 jardów stylem klasycznym, zajmując drugie miejsce (2:20.00). Oprócz tego indywidualnie była czwarta na dwukrotnie krótszym dystansie (1:05.06) i na 200 jardów stylem zmiennym (2:08.47).

Niemal półtora tysiąca osób na trybunach oglądało drugi z rzędu i trzydziesty piąty w historii triumf pływaków Uniwersytetu Florydy w mistrzostwach SEC (Southeastern Conference). Wśród zawodników Gators, którzy mogli się cieszyć z tego sukcesu było dwóch Polaków: znajdujący się w znakomitej dyspozycji Marcin Cieślak i pływający coraz szybciej po kontuzji Paweł Werner.

Trzecie miejsce i minimum A na Mistrzostwa NCAA udało się również uzyskać sztafecie Gators na dystansie 4×50 jardów stylem dowolnym. W czwórce zawodników startujących w tej konkurencji znalazł się Paweł Werner, który indywidualnie pokazał się z bardzo dobrej strony na dystansie 200 jardów stylem dowolnym. Uplasował się na czwartej pozycji (1:34.48), z niewielką stratą do pierwszej trójki. Zwyciężył również w finale C (a więc został sklasyfikowany na siedemnastej lokacie) w rywalizacji na 100 jardów stylem dowolnym (43.52 s) i odpadł w kwalifikacjach 50 jardów stylem dowolnym (20.15 s i dwudzieste ósme miejsce). W każdej z tych konkurencji uzyskiwał najlepsze czasy w obecnym sezonie.