MPJ 17-18: Medal za medalem

377 zawodników z 127 klubów rywalizowało podczas Zimowych Mistrzostw Polski juniorów 17-18 letnich w Gliwicach. Świetnie na ich tle wypadli zawodnicy z dolnośląskich klubów, którzy łącznie wywalczyli 20 medali w tym aż 10 złotych.

W klasyfikacji medalowej drugie miejsce zajęli zawodnicy Śląska Wrocław z dorobkiem 11 medali w tym pięciu złotych. Na szóstym miejscu została sklasyfikowana Orka Lubań z trzema złotymi medalami.

W finale 50m st. dowolnym bój o wygraną stoczyły ze sobą Nikola Petryka (Śląsk) z Dominiką Sztanderą (Juvenia). Ostatecznie lepsza okazała się Nikola 25.23 do 25.36. W finale wystąpiła również Karolina Dyrda (Śląsk).

Chwilę później Dominika okazała się bezkonkurencyjna w finale 50m st. klasycznym (30.92), na trzecim miejscu uplasowała się Klaudia Szczuka (Śląsk) 32.11.

Jacek Arentewicz (Shark Rudna) nie chciał być gorszy i równiż zakończył zmagania w finale 50m st. klasycznym ze złotym medalem i bardzo dobrym wynikiem 28.17. Piąty w finale był Robert Kusto z Orki Lubań.

Na koniec pierwszego dnia złoty medal wywalczyły zawodniczki Śląska Wrocław w sztafecie 4x200m st. dowolnym. W składzie złotej sztafety płynęły: Dyrda, Petryka, Anna Nita, Julia Nowak.

Drugi dzień rozpoczął się podobnie jak pierwszy czyli od złotego medalu Nikoli Petryki, ale tym razem na 50m st. motylkowym 26.66. Brąz wywalczyła Dominika Sztandera 27.41, a szósta była Julia Szkarłat.

Julia Nowak zdobyła brązowy medla na 400m st. dowolnym z czasem 4:18.36.

Srebro na tym samym dystansie wywalczył Wiktor Jaszczak (oboje Śląsk) 3:51.96,  a siódmy dopłynał Kacper Dereń z 9 Dzierżoniów.

Kolejny finał to medal Klaudi Szczuki na 200m st. klasycznym (2:31.66). Warto spomnieć o wygranej w finale B, Aleksandy Bartyzel z Manty Jelcz-Laskowice.

Na tym samym dystansie równych sobie nie miał Jacek Arentewicz, który wręcz zdeklasował rywali osiągając świetny rezultat 2:09.44.

Koniec drugiego dnia złotym medalem zwieńczyły zawodniczki Śląska Wrocław w sztafecie 4x100m st. dowolnym (Dyrda, Nowak, Paulina Haczkiewicz, Petryka).

Trzeci dzień rozpoczynamy od złota Nikoli Petryki tym razem na 100m st. dowolnym 55.86, czwarta wyścig ukończyła Karolina Dyrda.

Finały 100m st. klasycznym zarówno u pań jak i panów to popisy dolnoślązaków. Dominka Sztandera jak i Jacek Arentwicz z pewną przewagą wywalczyli tytuły mistrzowskie (1:07.72 i 1:0054). Ponadto srebro dołożył Rafał Kustow z Orki Lubań – 1:02.47.

Chwilę później w finale 100m st. zmiennym Dominika Sztandera zajęła drugie miejsce z czasem 1:02.72.

Wikotr Jaszczak zdobył srebrny medal na 1500m st. dowolnym, ale wynik 15:20.31 dał mu minimum na IE w Baku.

Na koniec mistrzostw srebry medal wywalczyły panie ze Śląska Wrocła w wyścigu na 4x100m st. zmiennym (Petryka, Szczuka, Szkarłat, Dyrda)