Rekord Europy Oliwii Jabłońskiej

Tychy czy Berlin, długi czy krótki basen – ostatnio dla Oliwi Jabłońskiej nie ma większego znaczenia, gdzie odbywają się zawody. Wciąż prezentuje wyśmienitą formę i po uzyskaniu najlepszego czasu w historii Starego Kontynentu na dystansie 100 m stylem motylkowym podczas Mistrzostw Polski juniorów, wczoraj poprawiła kolejny rekord Europy w tej konkurencji!

W stolicy Niemiec ponad 600 zawodników rywalizuje ze sobą na jednym z największych pływackich mitingów dla niepełnosprawnych, Internationale Deutsche Meisterschaften 2014. Do Berlina przyjechało wielu pływaków ze światowej czołówki, na czele z wielokrotnymi medalistkami igrzysk paraolimpijskich i mistrzostw świata: Eleanor Simmonds z Wielkiej Brytanii, Jessicą Long z USA, czy też Oxaną Savchenko z Rosji. Wśród uczestników jest też liczna grupa Polaków. Formuła zawodów różni się trochę od tej, którą znamy z najważniejszych światowych imprez. W poszczególnych konkurencjach nie ma podziału na klasy niepełnosprawności, a klasyfikację końcową ustala się na podstawie punktów, przeliczonych za uzyskane rezultaty.

Już pierwszego dnia rywalizacji na 50-metrowym basenie pokaz swoich możliwości dała Oliwia Jabłońska (klasa niepełnosprawności S10). Zawodniczka Startu Wrocław uzyskała na dystansie 100 m stylem motylkowym czas 1:08.52 i poprawiła tym samym własny rekord Europy w tej konkurencji, uzyskany podczas zeszłorocznych mistrzostw świata, o dwie setne sekundy! Po przeliczeniu na punkty dało jej to w finale A trzecie miejsce. Siódmą lokatę zajęła Joanna Mendak (S13), która jako pierwsza zawodniczka w wyścigu dotknęła ściany na finiszu (1:07.59). Dokładnie na tej samej pozycji nasza reprezentantka zakończyła zmagania na 50 m stylem dowolnym (28.98 s). W sesji popołudniowej pierwszego dnia wystąpił również Krzysztof Stefanowski (SM4), który uplasował się na dziewiątej lokacie na dystansie 150 m stylem zmiennym (3:58.97).

Natomiast w piątek w finałach wystąpiła piątka Polaków. Fantastycznie spisał się Jacek Czech (S2), który znalazł się na podium rywalizacji na 50 m stylem grzbietowym. Czwarty zawodnik tej konkurencji podczas ostatnich mistrzostw świata uzyskał dziś czas 1:04.69, który w Montrealu dałby mu pewny brązowy medal, a podczas ostatnich igrzysk paraolimpijskich zagwarantowałby nawet srebro! W finale B piąte miejsce zajął Rafał Kalinowski (S10), który jedną długość basenu pokonał w 31.13 s. Również w walce o jedenaste miejsce na 50 m stylem grzbietowym wystąpiła Angelika Koniecko (S14). Ostatecznie Polka uplasowała się na szesnastej lokacie (36.25 s).

Po dwa starty zaliczyły Jabłońska i Mendak. Ta pierwsza zajęła dziewiąte miejsce na 50 m stylem motylkowym (32.76 s) i siedemnaste na 100 m stylem dowolnym (1:04.46), natomiast druga została sklasyfikowana na dwunastej pozycji na sprinterskim dystansie motylem (32.10 s) i na dziewiątej na 100 m stylem dowolnym (1:03.73).

tekst dzięki news.megatiming.pl – zapraszamy do czytania!