W ostatni piątek i sobotę (28-29.05) 50 m pływalnia przy ulicy Wejherowskiej gościła 420 pływaków z 32 dolnośląskich klubów oraz 16 klubów reprezentujących Mazowsze, Wielkopolskę, Opole i Szczecin. Zawody transmitowano na YT, gdzie w 1-szej sesji odnotowano aż 2685 wejść a w sesjach 2-giej i 3-ciej odpowiednio 1685 oraz 1440. Jest to rekord oglądalności w krótkiej historii transmisji zawodów pod patronatem DOZP !

Wydarzeniem towarzyszącym zawodom była obecność olimpijki z Pekinu Agaty Korc, wywodzącej się z Dolnego Śląska, czołowej polskiej sprinterki pierwszej dekady XXI wieku. Agata w towarzystwie swego 4-letniego synka Tadeusza Kawęckiego, na swój benefis zaprosiła osoby, które towarzyszyły jej w sportowej karierze. A byli to Rodzice Elżbieta i Maciej Korcowie oraz trenerzy Joanna Jęchorek, Irmina Całus koleżanka z AZS AWF, Kazimierz Bauer (WKS) dr Mirosław Fiłon z AZS AWF, Robert Hanc (Energetyk Zgorzelec) oraz, Przemysław Mazan, dr Andrzej Klarowicz z AZS AWF, wszyscy widoczni na zdj 1.

W imieniu dolnośląskiej rodziny olimpijskiej bukietem kwiatów Agatę i jej rodziców przywitał olimpijczyk z Moskwy Dariusz Wolny zdj 1. Prezes DOZP Zbigniew Dubiel wręczył upominek w postaci repliki obrazu z XIX w – widoku na słowiański Olimp, Sobótkę.
DOZP w ten sposób kontynuuje tradycję sportowego podziękowania dla zasłużonych dla Dolnego Śląska sportowców i szkoleniowców. W 2019 roku w podobny sposób dziękowano trenerce Danucie Pasikowkiej i pływaczkom z WKS-u Weronice Paluszek oraz Mai Zawiszewskiej.
W trakcie otwarcia zawodów uhonorowano 6 pierwszych klubów w 4 edycjach Swim Manii sezonu 2020/2021 w klasyfikacji Rudolpha, obiektywnie odzwierciedlającej jakość pracy szkoleniowej. Puchary w imieniu klubów odebrali A.Borowiecki (1m-Juvenia 238,8p), P.Olejnik(2m-WKS 213,2 p), M.Grudkowski(3m-Krośnicka Przystań 132,0 p), B.Piechocka(4m-Koral 128,4 p), S.Kuczko(5m-Neptun 126,7p), D.Duszak(6m-GKP 7 Zdrój Trzebnica 122,8 p) widoczni na zdj 2

W części sportowej na pływalni zobaczyliśmy Klaudię Naziębło, olimpijczyka Tokio 2021, Pawła Juraszka zdj 3 i Dawida Szwedzkiego zdj 4 – uczestników niedawnych ME w Budapeszcie. Klaudia zdj 5, pewnie ku swemu zaskoczeniu, ustanowiła rekordy życiowe na 100 mot oraz na 50 grzb, gdzie próbowała ją doścignąć Adela Piskorska, świeżo upieczona rekordzistka Polski w kat. 18 lat zdj 6. Obie wygrały klasyfikację FINA za 2 starty w kat. 16l+, podobnie jak Paweł i Dawid a 3-cie m zajął Wiktor Kopacki z AZS AWF. Bardzo emocjonujący był wyścig na 50 m dow. kobiet, gdzie niespodziewanie lepsza okazała się Nadia Kertyńska zdj 7 (Juvenia) od Ady Szwabińskiej (Torpeda). Obie odnotowały rekordy życiowe.

W kategoriach 14 i 15 lat do puli nagród rzeczowych ( 2500 zł) i finansowych(10000 zł) za 2 starty w punktacji FINA, ufudowanych przez DOZP, w dużej liczbie zameldowali się sportowcy spoza naszego okręgu. Byli to m.in. Dominika Trentkiewicz zdj 8 i Marta Rakowska z Opola, Natalia Celmer i Kajetan Krucki z Warty Poznań. Minimalnie wyprzedzili oni Adę Szwabińską(Torpeda), Lenę Chodorowską z Atola, Maję Porębę z HS Team Kłodzko oraz Karola Grudzińskiego (Juvenia),Anię Traczyk(Juvenia, Jana Szarka z WKS-u zdj 9.
W kategorii 13 lat triumfy święcili liderzy SM sezonu 20/21: Nicola Piebiak (Manta J-L), Polina Żurawel (Juvenia), Róża Garba (Szafir), Zosia Chilarska(HS Team) zdj 10, Monika Michalczuk (GKP 7 Zdrój Trzebnica) oraz Borys Kaszubowski (Wankan), Kornel Pawłowski (Atol) i Szymon Radzikowski (WKS).

W zawodach uczestniczyli też, w ramach korespondencyjnych MP, panie i panowie kat. Masters. Ze znakomitej strony pokazali się m.in. trenerka Balti Bielawa Zuzanna Pisarska z d. Oliwa (9-ka Dzierzoniów), Andrzej Daszyński ze Zgorzelca i trener Roman Żerek z Jelcza-Laskowic. P.Zuzia zdj 11 wystąpiła w towarzystwie klubowych koleżanek- masterek Moniki Babińskiej, Edyty Bejster i Alicji Kalickiej. W rozmowie powiedziała, że po ponad 20 latach ponownie spotkała się na zawodach ze swoim trenerem i że było to dla niej wielkim wzruszeniem. Wszyscy mastersi pokazali nie tylko sportowy hart, ale też nienaganne sportowe sylwetki.
Każdą sesję kończyły sztafety a zwycięskie zespoły nagradzane były tortami.

Zawody zakończyło wystąpienie prezesa DOZP, który podziękował zawodnikom, trenerom i komisji sędziowskiej za udział w OLMDŚ. W trakcie swojego zaprosił on na platformę startową spikerów zdj 12 zawodów Małgosię Gembicką, Wojciecha Ostrowskiego oraz Beatę i Bogdana Nadobnych Podziękował im za przyjacielskią, pełną empatii do zawodników, atmosferę jaką stworzyli na zawodach oraz sprawną realizację transmisji LIVE oraz obsługę informatyczną zawodów.