Podsumowanie GMPSiM 15-19.05.2019

Najważniejsze krajowe zawody sezonu zgromadziły prawie 800 zawodników ze 136 klubów. Gospodarze świadomi kłopotów z aparaturą pomiarową z ZMP w 2017 tym razem nie zawiedli.

Uwagi do organizatorów zawodów:

  • To kolejne GMPSiM, gdzie w protokołach nie znajdziemy czasu reakcji RT, co powinno być standardem.
  • Szczególnie atrakcyjnie wyglądały wyścigi sztafet MIX 4×100 m zm/dow. Dziwi fakt, że te nowe olimpijskie konkurencje nie znajdują się kolejny rok w programie letnich MPJ 14-18 lat.

W przeddzień zawodów odbyła się odprawa techniczna, którą prowadził prezes PZP Paweł Słomiński. Jego wystąpienie m.in. koncentrowało się na problemie krytyki pracy PZP płynącej ze strony środowiska. Parę dni później w materiałach na zjazd sprawozdawczo-statutowy 25 maja br. czytamy o sposobach jej ograniczenia poprzez wprowadzenie zmian w regulaminie Komisji Dyscyplinarnej. Projekt tych zmian znajduje się na stronie PZP . Zwracamy uwagę na zapisy w § od 47 do 51 (!). Nasuwają się w związku projektem następujące pytania i refleksje.

Szkolenie i zgrupowania centralne – PZP i PZLA są jedynymi związkami spośród wszystkich związków sportowych preferujacymi ten model przygotowań do imprez o randze europejskiej czy światowej. O ile w przypadku PZLA przynosi on dobre rezultaty, to w przypadku PZP nie przynosi spodziewanych efektów.Miarą sukcesu, jest przecież medal lub miejsce w finałach ME, MŚ czy IO.

Od 2012 roku, od kiedy Paweł Słomiński faktycznie kieruje związkiem, nie widać w pracy szkoleniowej jakiejś wizji, szukania innych rozwiązań niż te, które znamy od lat. Wprawdzie przez lata 2012-14 prezesem był Andrzej Kowalski ale faktycznie to on kierował związkiem. Na zjeździe w 2016 Paweł Słomiński został wybrany ponownie prezesem PZP. Byc może, o jego minimalnym zwycięstwie zdecydowała deklaracja kierowania związkiem “pro bono” . Po pewnym czasie i po naciskach, Zarząd musiał ujawnić decyzję o podpisaniu z Pawłem Słomińskim umowy o pracę. Sądzimy, że praca na stanowisku prezesa powinna byc dobrze opłacana, a deklaracja o pracy “pro bono” okazała się decyzja nietrafioną.

Patrząc na szkolenie w krajach liderujących w światowym pływaniu widzimy, że różnorodność w podejściu do przygotowań olimpijskich warunkuje postęp dyscypliny, a do pokoju z nominacjami olimipijskimi prowadzą nie jedne ale wiele drzwi.

Zamiast nowego otwarcia i innego spojrzenia na szkolenie w naszej dyscyplinie otrzymujemy nowy, na razie projektowany, regulamin Komisji Dyscyplinarnej. Trudno oprzeć sie wrażeniu, ze nowy regulaminma ma być sposobem odebrania głosu, którzy mają inne zdanie niż obecny prezes. Świadczą o tym projektowane zapisy takie jak:

§ 50.
Działacze sportowi, trenerzy, instruktorzy oraz inne osoby podlegające Regulaminowi za przyczynienie się lub spowodowanie absencji zawodników powołanych do kadry narodowej lub będących członkami kadry narodowej w zawodach lub akcjach szkolenia centralnego, podlegają karze pieniężnej do 2 000 zł, zawieszenia albo karze okresowego zakazu pełnieniafunkcji związanych z pływaniem, w tym funkcji w strukturach Związku.

§ 51.
Działacze sportowi, trenerzy, instruktorzy oraz inne osoby podlegające Regulaminowi za działania godzące w dobre imię Związku, w szczególności związane z wystąpieniami publicznymi lub wypowiedziami w środkach masowego przekazu, podlegają karze pieniężnej 2 000 zł albo karze zawieszenia.

Jak powyższe zapisy mają się do konstytucyjnych zapisów o wolności słowa?

W tej atmosferze rodzą się pytania w którą stronę ma iść polskie pływanie. Czy drogą od lat wyznaczaną przez obecnego prezesa, czy drogą opartą na ścisłej współpracy z klubami i sprawdzoną kadrą szkoleniową?

  • Dlaczego inicjatywa SWIM 2024 nie znalazła poparcia PZP? Wyjaśnienia Pawła Słomińskiego na odprawie nie przekonały słuchających.
  • Dlaczego tak wielu utytułowanych juniorów nie osiąga w dalszej karierze oczekiwanych sukcesów?
  • Dlaczego do tej pory nie zostały uzupełnione 2 wakaty w Zarządzie w związku z rezygnacją pp.Grabysy i Brusa?
  • Chyba jest coś nie tak z systemem szkolenia, skoro wśród 11 osób z indywidualnymi kwalifikacjami na MŚ aż 6 kwalifikacji zdobyli zawodnicy, którzy przygotowywali się w macierzystych klubach! Prezes w trakcie odprawy podał, że ostatnie zgrupowanie na Teneryfie kosztowało 400 000 zł. Czyli jedna kwalifikacja to koszt 80000 zł. Jesteśmy ciekawi jak do tej kwoty mają się koszty poniesione przez kluby, których zawodnicy nie uczesniczyli w zgrupowaniu?
  • Nie rozumiemy, dlaczego środki państwowe omijają przygotowania najlepszych juniorów i seniorów trenujących w klubach ?
  • Apelujemy o stworzenie atmosfery partnerstwa merytorycznego i finansowego pomiędzy klubami, a organizatorami szkolenia centralnego.

Zachęcamy do wypowiedzi i przekazywania ich do DOZP i/lub PZP.


Najważniejsze krajowe zawody sezonu DOZP reprezentowało 93 zawodników z 11 dolnośląkich klubów. Szczegóły występu dolnoślązaków znajdują się w zał. pn “GMPS 15-19.05.19 dorobek klubów DOZP”.

Część reprezentacji DOZP można zobaczyć na poniższych zdjęciach

rząd górny : Kamil Sacha, Nazar Żurawel, Szymon Jaworski, Michał Bieroński,Michał Łukasik, Jurij Szyczkow, Adam Rzeczkowski, Jacek Arentewicz, Michał Łokaj, Ola Kościelniak, Dawid Szwedzki, Adrian Szajnicki rząd środkowy:Ola Węgrzynowska, Ania Solak, Julia Janik, Ada Szwabińska, Adela Piskorska, Wojciech Zawadzki, Marcin Binasiewicz, Andrzej Pakuła, Paweł Werner rząd dolny: Damian Chrzanowski, Ala Tchórz, Dominika Sztandera, Klaudia Naziębło

rząd górny : Wiktor Pityński,Grz.Hano, Maciej Guzior, Michał Mikołajczyk, Kamil Sacha, Nazar Żurawel,Szymon Jaworski, Michał Bieroński,Michał Łukasik, Jurij Szyczkow, Adam Rzeczkowski
rząd środkowy: zawodnik AZS, Jędrzej Kuczma, zawodnik AZS, (prosimy o podanie imienia i nazwiska),Kacper Dominiak, Cezary Jóźków, Patryk Dąbrowski, Kuba Kiszczak, Ola Węgrzynowska, Ania Solak, Julia Janik, Ada Szwabińska, Adela Piskorska,
rząd dolny: Igor Zalewski, zawodnik AZS (prosimy o podanie imienia i nazwiska),Robert Szczutkowski, zawodnik AZS(prosimy o podanie imienia i nazwiska), Damian Chrzanowski, Ala Tchórz, Dominika Sztandera

Minima indywidualne na MŚ w Korei wypełniło 11 osób a wśród nich trójka z Dolnego Śląska Alicja Tchórz, Paweł Juraszek i Dawid Szwedzki. Bardzo blisko minimów indywidualnych MŚ znaleźli się Dominika Sztandera i Damian Chrzanowski oraz minimów sztafetowych na MŚ, Kornelia Fiedkiewicz  i Tosia Iwanowska . W najbliższych dniach spodziewamy się informacji PZP o powołaniach na EYOF, MEJ, MŚJ i Uniwersjadę. Mamy nadzieję, że parę dziewcząt i chłopców z naszego okręgu, znajdzie się w reprezentacjach Polski na EYOF, MEJ, MŚJ i Uniwersjadę.

Niespodzianką zawodów to złoty medal sztafety WKS 4×200 dow., która w składzie DEREŃ Kacper 21 CHRZANOWSKI Damian 21 KISZCZAK Jakub 19 JAWORSKI Szymon 18 “ograła”  w końcówce o 0,41 sek mocną sztafetę AZS AWF Warszawa w składzie WOJDAK Wojciech 23 DUBIEL Adam 26 KOSTER Adam 22 KAWĘCKI Radosław 28. Udany występ zanotowała na 400 i 800 m dow nasza paraolimijka Oliwia Jabłońska a pierwszy seniorski medal na 200 mot zdobyła Ola Węgrzynowska.

Gratulujemy wszystkim, którzy pobili swoje rekordy życiowe i do zobaczenia 7-8 czerwca na Letnich Mistrzostwach DOZP na pływalni im.Marka Petrusewicza przy ul.Wejherowskiej.

Ola Węgrzynowska, Ania Solak i Nadia Kertyńska z WKS

“Juwenijne” mamy pp.Cichowska i Fiedkiewicz

Jacek Arentewicz, Michał Łokaj, Ola Kościelniak i Adrian Szajnicki

0 komentarzy

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz